Карл Ціглер, Джуліо Натта 1963р. полімери, нобелівська хімія,

К.Ціглер та Дж.Натта

К.Ціглер та Дж.Натта – інтернаціональний дует науковців, що допомогли зрозуміти одні з найскладніших сполук у природі – полумери. Німецький хімік Карл Ціглер, італійський хімік-органік Джуліо Натта у 1963р. отримали Нобелівську премію з хімії за “За відкриття в хімії та технології високомолекулярних полімерів”.

Детальніше про предмет відкриття К.Ціглера та Дж.Натта

Полімери – це природні або штучні високомолекулярні сполуки, утворені однотипними угрупуваннями (мономерами) сполученні у ланцюги або розгалуженні утворення.

Високомолекулярні полімери (ВМП) – це полімери в яких молекулярна маса сягає від кількох тисяч до мільйонів.

Детальніше про полімери, зокрема про ВМП можна дізнатися на https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/1730/visokomolekulyarni-spoluki Також дізнатися про полімери можна із відео https://www.youtube.com/watch?v=SRAEA85-U2I

Про Карла Ціглера Вальдемар

Народився у ФРН у 1898 році. Закінчив Маргбурський університет, опісля там же викладав. Був директором інституту в Галлі, та інституту дослідження вугілля в Мюльхельмі. Працював зав.кафеюдою Вищої технічної школи Ахена. К.Ціглер відкрив каталізатор – триетилалюміній + галогенід титану. За допомогою цих речовин він уперше систезував поліетилен полімеризацією етилену. Також К.Сіглер розробив методи отримання бутадієну та вищих альфа-олефінів та органічних кислот. Дослідження цього хіміка стали основою для створення інших суміш-каталізаторів, котрі назвали на його честь та на честь Джуліо Натта, що також вніс свою лепту в ці відкриття (каталізатори К.Ціглера-Дж.Натти).

(На основі матеріалів – http://vseslova.com.ua/word/%D0%A6%D0%B8%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D1%80_%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BB_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%80-119265 )

Про Джуліо Натта

Дж.Натта зачінчив Міланський університет, пізніше тут же був директором Інституту промислової хімії. Детально вивчав процес утворення полімерів та способи використання каталізаторів для цього процесу. Дякуючи наполегливі праці Джуліо Натта стало можливим налагодитипромислове виробництво поліетилену та виготовлення тканини типу “болонья”. У 1963 році Дж.Натта та К.Ціглер отримали Нобелівську премію за дослідження полімерів.

Інформація взята із http://interactive.ranok.com.ua/theme/contentview/serednya-ta-starsha-shkola/hmya-10-klas/tema-5-sintetichn-visokomolekylyarn-rechovini-polmern-materali-na-h-osnov/bograf-vidatnih-ychenih-hmkv-dzhylo-natta

Роком раніше за відкриття К.Ціглера та Дж.Натта (1962 рік) Нобелівську премію з хімії отримали Макс Фердинант Перуц та Джон Кендрю “За дослідження структури глобулярних білків” – https://www.sciencechemistry.org.ua/m-perets-ta-dzh-kendryu/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *